Здраво Живо
Здраво Живо
Од Нашиот Блог
HomeBistraw Živo ZdravoЖената и Хормоните

Се почнува и се завршува со нив. Го регулираат расположението, метаболизмот, состојките во организмот, одговорни се за работата на цело тело.

Едномесечното прочистување со жива храна значи комлетна промена, односно балансирање на целиот хормонален систем. Еве и зошто:

– откажувањето од бела рафинирана храна е првиот чекор. Таа вистински труе. Месец дена во годината се доволни.

– чиа, ленено семе, живи бадеми се најголемиот извор на омега 3 киселини, кои најлесно балансираат.

– исфрелете ги сите вештачки рафинирани масла. Тие содржат омега 6 што се лоши за срцето. Јадете ладно цедени масла, авокадо место путер, но и вистински животински путер.

 

 

– простете но, без кафе. Тоа го зголемува нивото на кортизол и ја забавува работата на тироидата.

– доколку избегнувате шеќери и се наспиете ќе го регулирате лептинот, главниот хормон ргилатор на метаболизмот и апетитот.

– пијте витамин Д. Недостатокот предизвикува дури и рак.

– колку повеќе растителни влакна од зелена храна (живи се разбира) толку подобра работа на срцето, толку повретенести мускули, толку повеќе енергија, но и убава кожа, коса, нокти, заби.

– исфрелете ги парабените и средствата за чистење од бањата.

– слушајте музика, барем половина час во денот.

– доколку не сте тип кој вежба, пешачете, но свесно, одбројувајќи ги чекорите. Немојте да се зачудите ако одејќи по истата патека исто време до денес, одеднаш почнете да чекорите свесно и да добиете воспалени мускули:). Умот е чудо.

– за најтвдокорните, избегнете ги сите вештачки хормонални лекарства. Тука е чудесната мака. Но, и со неа контролирано.

Здраво Живи се ова го нуди во месечен пакет.

 

 

1 comment on “Жената и Хормоните

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.