Здраво Живо
Здраво Живо
Од Нашиот Блог
HomeUncategorizedНема проблем што не е решлив

Иако кога ќе видите тема хормони и начинот на кој се балансираат со Здраво Живо исхрана ова ќе ви изгледа како женска колумна, сепак освен што и мажите имаат хормони, па затоа е важно ова да го прочитаат, можеби поинтригантно за мажите да ја прочитаат оваа колумна ќе биде мотото дека зад секој секоја среќна жена стои уште посреќен маж.

Хормоните и нивната рамнотежа се од суштинско значење за нашето тело да работи хармонично, но ние често не размислуваме за тоа колку секојдневни дејства влијаат врз нив. Факторите со влијание вклучуваат работи кои ги ставаме на кожата, работи кои ги вдишуваме или внесуваме, но и стресните средби со кои се соочуваме. На пример, пластичната и алуминиумската амбалажа може да содржат хемикалии кои дејствуваат како хормонот естроген и да доведат до вишок во телото, додека шминкањето може да содржи кеноестрогени (синтетички соединенија кои го имитираат дејството на естрогенот во телото) кои можат да дејствуваат како естрогенски блокатори.

Други штетни хемикалии, вклучувајќи парабени, пропилен гликол и натриум лаурил сулфат, кои може да се најдат во производите за коса, органски миење и лак за нокти, како и средства за чистење, затоа внимавајте на тие.

Воедно постојат фактори на живот кои влијаат на нашите хормони. Вежбањето може да биде корисно да се задржи лептинот (хормон кој е одговорен за регулирање на апетитот). Покрај тоа, вежбањето може да ги намали кортизолот и адреналинот, да ги подобри расположението и спиењето. Сепак, прекумерното вежбање може да го стави телото во состојба на постојан стрес со покачени адреналин и кортизол, што всушност може негативно да влијае врз управувањето со телесната тежина. Откријте што вам ви одговара и бидете нежни со вашето тело.

Лошиот сон е уште еден важен фактор, бидејќи ги зголемува нивоата на стрес хормоните како кортизол, истовремено намалувајќи ја потенцијалноста на други хормони како инсулин (го регулира шеќерот во крвта) и грелинот (влијае на нашиот апетит). Ова е причината зошто често кога сме имале лош ноќен сон ние се чувствуваме гладни и копнеме за слатка или обработена храна. Спиењето помага да се избалансираат стрес хормоните и му овозможува на телото да се одмори и поправи. Прекумерниот стрес и слабиот сон се поврзани со повисоки нивоа на утрински кортизол, концентрирање на проблеми, чувство на депресија, анксиозност и зголемување на телесната тежина. Обидете се да легнете до 22 часот, обидете се да имате циклус на спиење, немојте да сте изложени на светлина во текот на ноќта, особено од електроника која може да ја потисне секрецијата на хормонот мелатонин, кој е одговорен за регулирање на вашиот деноноќен ритам.

Обидете се да најдете начини да го уништите стресот! Стресот, без разлика дали е физички, емоционален или еколошки, има огромно негативно влијание врз хормоните, вклучувајќи ги и кортизолот и адреналинот, може да го наруши регулирањето на шеќерот во крвта, да го зголеми апетитот. Влијае на вашата дигестија, но и на изгледот и расположението на кожата.

Една од работите што ги правиме секој ден е јадеме, а исхраната игра огромна улога во балансот на хормоните. За да ги задржиме во баланс треба да внимаваме колку што е можно повеќе да ги ограничуваме стимулансите, рафинираниот шеќер и модифицираните производи од соја и да јадеме доволно калории во текот на денот без да прескокнуваме оброци.

Кафето може да биде одлично за зголемување на енергијата, но исто така е одговорно за зголемување на нивото на кортизол, што може да доведе до потреба од шеќер и зголемен апетит откако ефектите од кофеинот ќе се истрошат, ќе ги зголемат отчукувањата на срцето и проблемите со спиењето. Една или две чаши дневно може да биде во ред, но премногу пиење кафе може да биде штетно бидејќи кофеинот останува во вашиот систем до шест часа.

Алкохолот е уште еден стимуланс и мора да сме свесни за влијание на функцијата на црниот дроб. Токму црниот дроб е основен за балансирање на хормони и екскреција, па затоа зголемената потрошувачка на алкохол може да ги намали нивоата на тестостерон и да придонесе за прекумерно ниво на естроген.

Ако сте пушач, ве молам да се обидете да прекинете со цигарите, бидејќи пушењето не влијае само на белите дробови и на респираторниот систем, туку на здравјето на вашата кожа и на ендокриниот систем. Никотинот е токсин кој ги попречува функциите на вашето тело, бидејќи треба да се обработи и да се елиминира и да предизвика нарушување во циклусите на репродуктивниот хормон.

Внимавајте на рафинираните шеќери или вештачките засладувачи, бидејќи шеќерот промовира пораст на инсулинските нивоа кои ја намалуваат чувствителноста на телото на гелинот и лептин, хормоните кои го контролираат нашиот апетит и ќе го спречат естрогенот, прогестеронот и тестостеронот да се избалансираат, како балансирање на инсулин ќе има предност. Ова може да предизвика нарушувања на спиењето, анксиозност и промени во расположението. Изберете природно слатка храна, како што е свежото овошје, коренестиот зеленчук, цели зрна житарки и во неограничеан количнина јадете зеленчук, зелени листетсти зеленчуци, мешунки, јаткасти плодови и семиња, или со еден збор жива храна., однсоно растителна, термички необработена, безглутенска храна.

Бидете вегани еден месец на секои 6 месеци

Со тоа што не јадеме месо, веќе имаме предност бидејќи повеќето животни се хранат со генетски модифицирани зрна, пченка или соја.  Покрај тоа, повеќето животни ги хранат со антибиотици за да се спротивстават на болестите што се развиваат во земјоделските средини.

Истото важи и за млечните производи. Со цел да се зголеми производството на млеко, кравите ги забременуваат, што резултира со високо ниво на естроген што може да има негативно влијание врз хормоните и кај жените и кај мажите.

Конечно, сојата содржи фитоестрогени кои можат да го имитираат вистинскиот естроген. Овие супстанции слични на естроген, исто така, можат да влијаат на тироидната жлезда, која ги контролира нашите хормони и може да доведе до потиснато функционирање на тироидната жлезда. Изберете ферментирани соини производи , бидејќи тие содржат пониски нивоа на овие соединенија.

Што е најважно, не прескокнувајте оброци. Прескокнувањето оброци предизвикува вашиот шеќер во крвта да падне, потоа да се подигне, а потоа повторно да се намали брзо, предизвикувајќи ненадејни осцилации на инсулин, кои негативно влијаат на другите хормони на телото. Исто така, ве тера да почувствувате нервозно, несигурно, вознемирено, уморно и да се дебелеете. Пронајдете ги вашиот сопствен модели на јадење во текот на денот и вклучете ги јаглехидратите, протеините и здравите масти во оброците. Сите имаат своја улога во балансирањето на хормоните.

Нема не можам, има само не сакам

Ако мислите дека имате хормонален дизбаланс, внимавајте на симптомите како замор, несоница, дигестивни проблеми, мигрена и главоболки, проблеми со кожата и промени во изгледот, променет апетит, нередовни циклуси, репродуктивни проблеми, губење на тежината или зголемување на тежината, раздразливост, анксиозност. Кога хормоните како холестерол, инсулин или репродуктивните како што се естроген, прогестерон и тестостерон се покачени или потиснати на долг рок, тие можат да доведат до појава на состојби како дијабетес, надбубрежен замор, болест на тироидната жлезда…

Значи, толку е важно да се грижиме за балансот на хормоните, бидејќи тие се систем за контрола на вашето тело. За среќа, имаме моќ да помогнеме и еден од најлесните начини да го направиме тоа е да се храниме со храна за балансирање со хормони.

Ние во Здраво Живо навистина може да се пофалиме со неверојатни резултати постигнати како резултат на програмите за баланс на хормоните. Веројатно најголемите три успеха се природно забременување со лесна бременост и веќе имаме, како јас милувам да си ги кажам, три Здраво Живо дечиња.

Уште еден огромен успех е решени четири случаи на дијабет, кои беа во инсулинска фаза, а денес не пијат никаков лек.

Потоа мора да ги спомнеме проблемите со тироидната жлезда, но и веќе развиениот Хашимото, кои се минато за наши 11 клиентки.

Ова се само дел од успешните приказни кои сме ги виделе изминатите 6 години, инаку има уште многу кои рашавајќи го хормоналниот баланс успеале да најдат мир во себе, да се решат од прекумерната телесна тежина, да си го подобрат сонот, едноставно да имаат далеку поквалитетен живот.

Па сега сигурна сум дека се прашувате како е можно се ова да се постигне само се промена на подготовката на храната што и нашите баби ја јаделе.

Зеленчуците, како брокула, зелка, карфиол, кељ, проќељ, крес и репка содржат големи количини глукозинолати. Кога ги џвакате, сецкате или блендирате овие зелечуци, се активира ензим и ги претвора во индол-3-карбинол, кој го поддржува процесот на детоксификација на црниот дроб. Ги стимулира ензимите потребни за отстранување на токсините и хормоните од телото и има ефект на балансирање на естрогенските нивоа.

Во програмите на Здраво Живо секој ден е застапен барем еден од овие зеленчука во најразлична форма.

Семињата, можеби и најзастапените продукти во исхраната со жива храна, се фитоестрогени содржани во растителни извори. Како што сугерира името, тие имаат естрогенски својства. Кога јадете храна како ленено семе, сусам или семки од сончоглед, бактериите во стомакот ги претвораат во метаболити кои произведуваат слаб естрогенски ефект. Тие обезбедуваат поддршка кога нивоата на естрогени се ниски и кога нивоата на естрогени се премногу високи, па се врзуваат за естрогенските рецептори, намалувајќи ја активноста на природниот естроген на телото. Тие можат да подобрат одредени естрогенски индуцирани состојби, како менопаузални симптоми и остеопороза. Освен во смудите кое е дел од секој еден ден на секој кој јаде жива храна, семињата ги има буквално во се друго, како лебот, крекерите, супите, “манџите”.

Масните киселини се градежен блок на хормони, особено половите и стресните хормони, или едноставно кажано вишокот на масти лошо влијае врз хомоналниот статус. Затоа, во исхраната вклучуваме авокадо, кокосов орев, јаткасти плодови кои придонесуваат за оптимална хормонална функција. Фактот што со Здраво Живо исхраната не јадете преработена храна е само уште еден пат кон постигнување баланс на хормоните.

Здравјето на стомакот е од суштинско значење за балансирање на хормоните, бидејќи многу хормони се метаболизираат, преработуваат и излачуваат преку стомакот. Храната која ја ферментираме, носи корисни пробиотици во вашиот дигестивен систем, помагајќи да се поддржат неговите пријателски бактерии.

Храната богата со пробиотици, како што се празот, кромидот, исто така се важни, бидејќи тоа е храна што развива “добри” бактерии, кои растат и ги колонизираат цревата за да можат најдобро да работат.

Уште еден продукт со кој секојдневно се среќавате кога ќе сте кај нас на програма се секако билните зачини. Тоа се специфични билки кои промовираат хормонално здравје. Помагаат да се ублажи одговорот на стресот, бидејќи работат за да ги усогласат хормоните на надбубрежниот систем. Тие исто така може да помогнат во стабилизирањето на нивото на шеќер во крвта и нивото на инсулин, работата на тироидната жлезда и намалување на симптомите на замор.

Најзастапени, покрај семињата се растителните влакна. Еве зошто се важни.

Влакното помага да се намали нивото на шеќер во крвта, што помага да се балансираат нивоата на кортизол. Долготрајниот покачен кортизол доведува до постојана состојба на стрес и зголемување на телесната тежина, што потоа може да доведе до доминација на естрогенот.

Доволните диететски влакна помагаат да се елиминираат вишокот естроген и да се намалат нивоата на прогестерон. Во Здраво Живо не користиме брашна и производи во прав, секојдневно ви обезбедуваме доза цели зрна, зелен зеленчук, мешунки со што ја добиете дневната доза на влакна без никакви проблеми.

И за крај ќе ја оставам мојата омилена храна, бобинките, кои се неверојатен извор на антиоксиданти, кои се борат против слободните радикали и слабите воспаленија. Плус нивното влакно може да помогне во излачувањето на холестеролот и вишокот на естрогени.

Ги јадеме свежи кога им е сезона, без разлика дали се дел од мусли, најубавите доручеци, но се разбира и највкусните десерти.

Значи да заклучиме, вегани сме еден месец во секои 6 месеци, јадеме редовно, му викаме „иш“ на стресот, спиеме и се будиме во исто време. Нема проблем што не е решлив, има само не сакам, нема не можам!

55 comments on “Нема проблем што не е решлив

Awesome write-up. I am a regular visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a frequent visitor for a long time. Malva Gal Wack

Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to present something again and help others such as you helped me. Devinne Jamison Troth

mp3

I just could not depart your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide on your visitors? Is going to be back frequently in order to check out new posts| Reta Thacher Lewls

You could definitely see your enthusiasm within the paintings you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart. Mae Walsh Publus

Could I only state just what a relief to actually find someone who knows what theyre writing about on the net. You actually understand how to deliver an issue to light and then make it important. More and more people want to read this and appreciate this region of the story. We cant believe youre not more common because you seriously possess surprise. Emlynne Gilburt Teerell

Your results are amazing . Thank you for sharing these tips. I too am trying to live a more stree free life- hope I can take a leap like you one day Nicoline Tobit Pevzner

Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an email. Othella Devin Sup

Hey there. I discovered your web site by way of Google even as searching for a comparable topic, your website got here up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then. Yevette Tracy Rozamond

Hey there. I found your web site by means of Google at the same time as looking for a comparable matter, your website got here up. It appears to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then. Blondy Vick Harmonie

Wonderful article! I wish I could write as well as you. I hope many people get the opportunity to enjoy this great content. Cam Roland Hennebery Lacey Abram Plumbo

I discovered your blog site on google as well as check a few of your very early posts. Continue to keep up the very good operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for onward to reading more from you in the future!? Gena Meir Dart

Wow, amazing blog format! How lengthy have you been running a blog for? you make running a blog look easy. The entire glance of your website is excellent, as neatly as the content! Jolyn Paxon Gwynne

I would like to convey my love for your kindness giving support to people that have the need for help on that area. Your very own commitment to getting the message all through has been extremely valuable and have always permitted women like me to get to their goals. The interesting report can mean much to me and substantially more to my mates. Regards; from everyone of us. Nelli Ezra Kessel

Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was truly informative. Your site is useful. Thank you for sharing! Natty Nathaniel Lipps

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.