Здраво Живо
Здраво Живо
Од Нашиот Блог
HomeUncategorizedКога ја слушнав дијагнозата, ми звучеше погубувачки
  • Готвењето ми причинува задоволство, но уште поголема радост за мене е кога ќе ги видам лицата на оние кои го вкусуваат зготвеното. Токму за тоа решив со вас да ја споделам приказната за мојата жива кујна и секако да ве воведам во светот на живата храна.

Кога пред 8 години ми беше дијагностицирано автоимуно заболување, сметав дека на мојот живот, таков каков што дотогаш го живеев, со полни гради, му дошол крај. Но, има многу вистина во мудроста дека секое лошо за добро е. Една од најважните причини заради што ја раскажувам својата приказна е да ве спречам или да ве поттикнам да не ја повторите мојата грешка. Јас грешев бидејќи безгрижно си го труев своето тело, не внимавајќи ниту што јадам, ниту како јадам, само заради тоа што бев здрава. Значи сакам да ве поттикнам да се грижите за храната сега, додека сте здрави, за така и да остане. Многу е страшно што за многу нешта се освестуваме само кога сме пред свршен чин.

Да се вратам пред осум години. Ми дијагностицираа мијастенија гравис, болест при која телото создава антитела кои ја уништуваат врската помеѓу нервните завршетоци и мускулите,оневозможувајќи секаква моторика, како гледање, џвакање, зборување, одење.

Навистина ми звучеше погубувачки. Но, оттогаш наваму, работите во мојот живот се филтрираат, се редат по некој пат, за мене до сега непознат. Се ми се случува пополека, но се е сигурно, се ми причинува задоволство, проблемите ги решавам многу поспокојно, за нешта се грижам на нов, подуховен начин. И, иако и досега несебично давав, сега и давањето го однесов на повисоко ниво.

Ќе речете како храна може сè ова да го стори?

Многу едноставно.

Ќе почнам од почеток.

Во периодот кога излегов од болница, имав многу слободно време, чудно за

мене. Но, токму тогаш, користејќи го фејсбук, на што претходно посветував

само 5 минути во денот, возобновив некои стари пријателства, разговарајќи најотворено за

својот живот и за промената. Во тие разговори еден мој многу драг пријател, ми посочи да почнам да гледам во сонцето. Ми ги кажа своите резултати, ми испрати книга да прочитам. Веднаш се заинтересирав и веднаш почнав да ја применувам таа вежба, соларна јога.

Но, како што ви кажав, станувањето и не ми одеше најдобро, лековите што ги пиев ме успиваа, па така ова ми претставуваше потешкотија во тоа време. Сепак не се откажував.

Истражував на интернет постојано и полека го најдов линкот помеѓу соларната јога и живата храна. Отсекогаш сум била љубител на егзотични вкусови, па храната веднаш ме освои. Почнав да готвам уште истиот ден. Добро се сеќавам. Беше околу 25-ти октомври, 2011 година. Ми се случи препородување!

Само за три недели знаев каде во Скопје може да се купат сите потребни продукти, каде е поевтино, каде поскапо, каде има зеленило најблизу до мојот дом. Во тие три недели прочитав 5 книги, стотици написи и илјадници рецепти.

После три недели веќе не пиев лекови, само после три недели се чувствував лесна, задоволна, среќна. Се чувствував преродена. Силата ми се врати и од тогаш наваму работам три физички работи, водам свој ресторан за жива храна, работам 10 часа на ден на нозе и се правам со насмевка.

Како што ви кажав во првата колумна, моето мото од кога ги открив убавините

на живата кујна е дека „само живото раѓа живот“„ и тоа ми е мисла со која се будам и

со која си легнувам, тоа е мисла со која творам, мисла со која работам, мисла

со која живеам.

Напати од кога се сретнав со живата кујна, благодарение на некои смешни настани, како убод од стршлен, повредена карлица, пукнати заби, бев соочена со предизвици кои ми предизвикуваа симптоми со кои ми се активираше дијагознозата. Но, ако “нормален” човек минува низ такви проблеми со силни лекарства и долг период, кај мене се одеше многу лесно и многу брзо. И овде нема да речам му благодарам на Бога, туку и благодарам на живата храна, но пред се едно огромно благодарам на д-р Слаџана Велков.

Иако живееме во време на интернет, кога сите информации ни се достапни на дланка, сепак, одредени нешта треба да знаеме за да ги побараме. Сметам дека да не беше д-р Слаџана, денес во Македонија и немаше да знаеме за жива храна, ниту за соларна јога. Таа несебично го дели своето знаење и неуморно на сите им објаснува до детали. Желбата да помогне, кај неа е страст што секојдневно се случува. И благодарам што постои, среќна сум што ја познавам, задоволна кога знам, дека иако е илјадници километри физички оддалечена, секогаш е присутна. Нејзиниот благослов да продолжам со готвењето за мене е непроценливо богатство. Еве и јавно и ветувам дека ќе одам само напред.

43 comments on “Кога ја слушнав дијагнозата, ми звучеше погубувачки

Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such wonderful information being shared freely out there. Lou Minor Kris

Everything is very open with a very clear clarification of the issues. It was truly informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing. Karlotta Sinclare Couture

whoah this weblog is wonderful i really like reading your posts. Keep up the good work! You understand, lots of people are hunting around for this information, you can help them greatly. | Genna Russell Niko

Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this information together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile! Janet Durand Kragh

hello!,I really like your writing so so much! share we be in contact more approximately your post on AOL? I require a specialist in this space to unravel my problem. May be that is you! Looking forward to see you. Janenna Garrik Garfinkel

Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me. Lacy Harman Maupin

Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really irritating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email? Lissi Davon Holli

I together with my friends came following the great information and facts found on your website while instantly I had an awful suspicion I never thanked the site owner for them. All the people came for this reason happy to study them and now have quite simply been having fun with those things. Thank you for turning out to be quite accommodating and also for selecting this sort of incredibly good themes most people are really desperate to be informed on. Our own sincere regret for not expressing gratitude to earlier. Layne Klaus Barabas

Hey there. I found your website by way of Google at the same time as searching for a similar subject, your web site came up. It appears to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then. Nomi Briant Lipinski

Thank you! I very much agree that we get what we are meant to in this world and that we have to have a sense of letting go about the rest. Pammi Burl Ahearn

I have learn several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you put to create the sort of fantastic informative site. Cassey Sloane Pelligrini

Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate? Kirsti Farrel Roth

Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this article i thought i could also make comment due to this good piece of writing. Kristal Brodie Sutton

I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next! Willabella Tris Janeva

Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks Kayle Grange Stafford

Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept Marsha Franky Gifferd

My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks! Giuditta Vito Theobald

Very couple of internet websites that come about to be in depth beneath, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out. Natala Smitty Manno Jenni Kermie Jordans

Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read content from other authors and practice something from other websites. Brynn Gerry Horn

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.